O výstavě

Výstava Aféry již byla ukončena

Aféry jsou nedílnou součástí veřejného života. V množství informací o různých kauzách je často obtížné se orientovat, a to pak nastupuje úloha médií. Jsou to právě většinou média, která ovlivňují, kdo je vnímán jako "padouch" a kdo jako oběť. A dělala to i v minulosti.

Výstava Aféry návštěvníky seznámí s největšími kauzami od 19. století do roku 1989 a ukáže, že skandály a aféry nejsou jenom záležitostí dneška. Existovaly v minulosti, známe je i dnes, a, budou-li peníze a touha po nich, nevymizí ani v budoucnosti.

Výstava ukáže nejen historické aféry, ale především to, jak byl v různých obdobích utvářen mediální obraz osobností a událostí veřejného života.

Představí množství novinových zpráv a písemností, audio a video záznamů a exponátů dokumentující životní styl jednotlivých období, ale také předmětů, které sloužily některým známým, oblíbeným i neoblíbeným osobnostem.

Návštěvníci výstavy Aféry se mohou těšit například na písničku Karla Hašlera, která reagovala na tzv. lihovou aféru. Prvorepublikový politik, předseda senátu, agrárník Karel Prášek zneužil přibližně 30 milionů korun z lihovarnického dispozičního fondu, z nichž 3 miliony použil k uplacení odborářského předáka a vedení kina, které patřilo národně-socialistickým odborům.

K vidění je i poslanecký průkaz Karla Kramáře, který se po vzniku Československa stal prvním předsedou vlády nové republiky. Krátce na to, v lednu roku 1919 na něj však byl spáchán atentát, jemuž unikl pouze náhodou.

Dámy pak jistě potěší velká večerní róba prvorepublikové hvězdy Adiny Mandlové.

Doprovodný program:

K výstavě jsme připravili bohatý doprovodný program. Jeho přehled naleznete na stránkách Národního muzea:

Pro školy:

Vyberte si z nabídky vzdělávacích programů pro základní a střední školy. Jejich přehled naleznete na stránkách Národního muzea:

Hrací koutek

Hrací koutek pro malé návštěvníky nabízí mnoho zábavných a poučných aktivit. Děti si mohou odpočinout v "hráčském doupěti", u stolu detektiva vytvořit kartu s otisky prstů, nebo si navrhnout vlastní bankovku.banner s textem-načetli jste črový kód z plakátu?

 

 

 

 

 

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

Národní muzeum © 2013