O výstavě

Výstava Čas zámořských objevů přiblíží návštěvníkům Národního muzea fungování světa z ekonomického hlediska. Byly to právě zámořské objevy výprav, přivážejících do Evropy drahé kovy, otroky a nové plodiny, které změnily ekonomické fungování starého světa a život jeho obyvatel.

Cenné exponáty

Na jednom místě jsou představeny exkluzivní předměty z českých i zahraničních sbírek: vzácné exponáty z aztécké a incké sbírky Náprstkova muzea, nejcennější obraz Národního muzea od José Márii Velaska Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel a další malby. Návštěvníci uvidí i řadu mimořádných zápůjček ze zahraničních muzeí včetně monumentálního portrétu nejznámějšího mořeplavce světa Kryštofa Kolumba ze sbírek Kunsthistorisches Museum ve Vídni. Řada předmětů bude vystavená v České republice vůbec poprvé.

Výstava ukazuje, co všechno zámořské výpravy Evropanů přinesly Evropě i zámořským končinám. K jakým střetům, utrpení, ale i kontaktům a vzájemnému přínosu docházelo. Představuje unikátní umělecké předměty, komodity, mapy a dokumenty i protagonisty celého děje: mořeplavce, dobyvatele, výzkumníky, cizokrajné obyvatele, misionáře, otroky, piráty a korzáry, kteří byli s tímto obdobím nerozlučně spjati.

Zámořské plavby

Dějiny zámořských objevů se pro starý kontinent začaly psát v 15. století, kdy se objevitelské výpravy Portugalců a později Španělů snažily novými námořními cestami dostat k pokladům Východu, obepluly Afriku a nakonec objevily nový svět. Hnací silou těchto expedic byla touha po bohatství nepoznaných krajin.

Na dobyvačné a obchodní výpravy navázaly v 18. století početné vědecké expedice, které z nových krajů přivážely poznatky o způsobu života i jazycích domorodců, místní fauně, floře a jejich nerostném bohatství.

Doprovodný program:

13. září 2014 vás zveme na poslední komentovanou prohlídku výstavou Čas zámořských objevů v Náprstkově muzeu.
Prohlídka začne ve 14.00 hodin a s výstavou vás seznámí její autorka Kateřina Klápšťová.

Od 15.00 hodin je pak připravena speciální prohlídka pro děti, které provede krysa Kolumba a šváb Kukaračo.

Pro zpříjemnění atmosféry zahrají od 16.00 hodin nádvoří muzea Walden Singers.

Pro školy:

Vyberte si z nabídky vzdělávacích programů pro mateřské, základní a střední školy. Jejich přehled naleznete na stránkách Národního muzea:

Zažijte zámořskou plavbu na vlastní kůži

Strach z neznámého, který prožívali dávní mořeplavci, navodí návštěvníkům promítání mořských oblud a monster na plachty repliky části Kolumbovy lodi Santa María. Velký interaktivní globus umožní návštěvníkům výstavy vydat se po trase objevných plaveb. Pro děti je připravena dobrodružná stezka v podpalubí s krysou Kolumbou a švábem Kukaračo, kteří jsou hlavními hrdiny kresleného komiksu a scének ve spodních částech výstavních vitrín.

banner s textem-načetli jste črový kód z plakátu?

 

 

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

Národní muzeum © 2013